عضویت در خبرنامه

فرکانسهای مغزی

برای مشاهده عکس ها در سایز بزرگ روی آنها کلیک کنید
تعداد مشاهده : 156
خانه > روانشناسی, مقالات > فرکانسهای مغزی

فرکانسهای مغزی به چه معنی هستند؟ هر فردی بر اساس حالتی که داره و عاداتی که در طول عمرش پیدا کرده فرکانس مغزی منحصر بفرد خودش رو داره و معمولا وقتی به فرکانسها یا حالات مختلف اشاره میشه منظور بازه ای متغیر از فرکانسهاست که هر کدوم از این حالات مختلف کاربرد خاص خودشون رو دارن:

فرکانسهای مغزی
۱- دلتا (خواب، شفا، آگاهی جدا از بدن)

این فرکانس مربوط به حالت خواب عمیقه، بین ۰-۴ هرتز و کندترین فرکانس مغزی انسانه. اثر قابل توجهی بر روی کیفیت خواب و سلامتی بدن داره. توصیه میشه کسانی که به هر دلیلی خولب شبانه کافی ندارند با استفاده از این فرکانس کیفیت خوابشون رو بهبود ببخشند.

 

۲- تتا (مدیتیشن، الهام، حافظه)

این حالت مغزی بسیار فرار و در عین حال خارق العاده است. از این جهت که تنها در زمان بیدار شدن از خواب و به خواب رفتن تجربه میشه و خیلی سخته که بتونیم به این حالت برسیم بدون اینکه خوابمون ببره مگر اینکه تمرین زیادی کرده باشیم. فایلی که براتون در پست تبریک سال نو گذاشته بودم کمک می کنه بدون سابقه تمرین بتونید به این حالت برسید. چرا این حالت مهمه؟ برای اینکه با این موج مغزی به عمیق ترین حالت مدیتیشن می رسیم و امکان دسترسی به ضمیر ناخودآگاه و تغییر اون رو پیدا می کنیم.

 

۳- آلفا (ریلکسیشن، تجسم، خلاقیت)

این حالت یکی از خوشایندترین حالات مغزیه و معمولا هنرمندان و مخترعین در تولید این فرکانس بسیار موفقند. اکثر تمرینات ریلکسیشن برای رسیدن به این حالت طراحی می شوند. در این حالت تلقین پذیری بالایی داریم و به همین دلیله که معمولا توصیه میشه عبارات تاکیدی قبل از خواب و بعد از بیدار شدن گفته بشوند تا تاثیر بالاتری داشته باشند و اینکه قبل و بعد از خواب به چیزهای خوشایند فکرکنیم چون معمولا ۲۰ دقیقه قبل و بعد از خواب در این حالت هستیم(مدت زمان تتا بسیار کوتاهه).

 

۴- بتا (بیداری، تمرکز، ادراک)

این حالت نرمالیه که معمولا در بیداری در اون قرار داریم فرکانسش بین ۱۳-۴۰ هرتز هست و در این حالت در هشیاری کامل به شر می بریم. اگر خسته یا خواب آلود باشیم و موفق بشیم که فرکانس مغزیمون رو به این حالت برسونیم می بینیم که دوباره سرحال میشیم و تمرکزمون به حد بالایی بالا میره.

 

۵- گاما (الهام، تمرکز بالا، توانایی آموختن بالا)

این فرکانس بالاتر از ۴۰ هرتزه و خیلی از منابع رو اگر ببینید اشاره ای به این نوع حالت مغزی نشده دلیلش هم اینه که این فرکانس با دستگاههای آنالوگ قدیمی قابل اندازه گیری نیوده و اگر درست خاطرم باشه از دهه ۷۰ میلادی به بعد کشف و اندازه گیری شده. این حالت بالاترین سرعت رو در امواج مغزی داره و توانایی تمرکز و یادگیری رو به حد بسیار بالایی افزایش میده.

با بعضی تمرینات میشه مغز رو به حالتی که نیاز داریم برسونیم و همینطور محصولات مختلفی در دنیا وجود دارند مثل همون فایل صوتی که براتون گذاشته بودم که با گوش کردن به اونها میشه به فرکانس مورد نظر رسید. مثلا در زمان مراقبه با هدفون به فایل صوتی گوش بدید یا اگر مشکل در ریلکسیشن دارید و همیشه دچار استرس هستید فایل صوتی امواج آلفا می تونه کاملا کمکتون کنه. در بعضی از این محصولات عبارات تاکیدی بصورت ناخودآگاه گنجانده شدند که با گوش نمیشه شنید ولی روی ناخودآگاهتون کار می کنند و واقعا موثرند. اگر دوست دارید در این مورد بیشتر اطلاعات داشته باشید سری به این سایت بزنید.

 

منبع: وبلاگ شمع صورتی

 

گردآوری: سایت ایده بگیر.کام